Badania medyczne – rozwój

Medycyna stoi obecnie na bardzo wysokim poziomie. Poziom ten podnosimy z roku na rok. Wpływ na to mają przede wszystkim dwa czynniki. Pierwszym jest coraz szerszy zakres badań stricte medycznych, drugim jest rozwój technicznych metod diagnostyki medycznej oraz metod statystycznych, które bardzo pomagają w analizie wyników tych badań.
Badania medyczne
Badania medyczne obecnie obejmują wiele zagadnień, kiedyś często nawet ze sobą nie łączonych. Do najważniejszych należą:
– badanie wpływu środowiska na stan zdrowia;
– badanie wpływu diety na stan zdrowia;
– badania genetyczne (choroby dziedziczne, wpływ środowiska na mutacje itp.);
– badania chorób psychosomatycznych;
– badania chorób neurodegeneracyjnych;
Badań oczywiście jak wspomniano jest więcej, ale opisanie ich wszystkich było by niezwykle żmudne. Obecnie badamy choroby nowe, ale podejmujemy się badań nad chorobami już znanymi. Okazuje się często, że po dziesięcioleciach od (zdawało by się) wynalezieniu leku na daną chorobę, medycyna uzupełnia białe plamy wiedzy i można dojść do nowych lub dodatkowych wniosków. Czasem natomiast zamiast metod leczenia, można znaleźć przyczynę i zapobiegać jej w zarodku. Badania medyczne obejmują również takie dziedziny jak chirurgię. Odkrywane są nowe metody operowania schorzeń, nowatorskie zabiegi, a transplantologia święci coraz to nowe sukcesy.
Technika a badania medyczne
Wiele badań medycznych oraz zabiegów nie było by możliwych, gdyby nie fizycy, mechanicy, programiści, analitycy oraz matematycy. Ludzie ci pozornie nie powiązani z medycyną, są kołem napędowym coraz to nowszych odkryć i osiągnięć medycyny. Dzięki nim możemy diagnozować bezinwazyjnie choroby wewnętrzne (tomografia komputerowa oraz rezonans), przeprowadzać zabiegi chirurgiczne bezkrwawo (laser), zmniejszać obrażenia pooperacyjne (endoskopy), badać choroby neurodegeneracyjne w trakcie ich rozwoju (badania mózgu) lub przeprowadzać operacje na odległość (robotyka).
Śmiało można zatem ukuć wniosek, że technika i medycyna – dziedziny pozornie na pierwszy rzut oka ze sobą nie związane – muszą razem współdziałać, aby postęp medycyny mógł posuwać się naprzód. Wielu uczonych zastanawia się, czy ludzkość osiągnie kiedyś poziom wiedzy na tyle duży, aby można było wyleczyć człowieka z każdej choroby (a według innych spowodować aby był on nieśmiertelny). Tego na pewno szybko się nie dowiemy. Jedno jest natomiast pewne, te dwie dziedziny nauki powinny ze sobą współgrać, aby stawić czoło przyszłym wyzwaniom medycznym.
Więcej informacji znajdziesz na stronie synevo.pl/badania