Czy łysienie bliznowaciejące to wskazanie do przeszczepu włosów?
Łysienie to dosyć dotkliwy problem, szczególnie dla osób młodszych, które ze względu na postępującą utratę włosów czują się mniej pewnie w kontaktach społecznych. Omawiany problem może także wpływać na aparycję i dodawać lat. Z tego też powodu coraz częściej osoby, które obserwują u siebie postępujące łysienie, rozważają wykonanie przeszczepu włosów. Należy jednak mieć na uwadze, iż nie każdy kwalifikuje się do tej procedury. Jak to jest w przypadku pacjentów z łysieniem bliznowaciejącym?
Czym jest łysienie bliznowaciejące?
Łysienie bliznowaciejące jest chorobą, która najczęściej atakuje okolicę skroniową i czołową głowy. Najczęściej ta choroba dotyczy kobiet między 30. a 50. rokiem życia. Wraz z postępem tej przypadłości skóra na głowie staje się błyszcząca. Nie obserwuje się na tych obszarach żadnych mieszków włosowych, co potwierdza trwałą utratę włosów.
Osoby, które doświadczają tego typu łysienia, skarżą się na dotkliwy świąd na skórze głowy, odczuwalne pieczenie, a nawet ból. Sama skóra staje się ścieńczała, czyli cieńsza. Dodatkowo skóra jest pokrywana tkanką, która daje wrażenie powstawania blizn.
Na skórze głowy zaatakowanej tą chorobą można zaobserwować kępki delikatnie skręcających się włosów. Jest to tak zwany objaw pędzla.
Łysienie bliznowaciejące może być efektem toczących się w organizmie chorób autoimmunologicznych lub wynikać z uwarunkowań genetycznych. Do rozwoju łysienia tego typu dochodzi czasem także u pacjentów, u których zdiagnozowano choroby zakaźne lub onkologiczne. Niekiedy jest to wynikiem różnych uszkodzeń mechanicznych, kontaktu skóry głowy z różnymi substancjami chemicznymi, czy dużej ekspozycji na promieniowanie.
Czy zatem można przeprowadzić przeszczep włosów u osób z łysieniem bliznowaciejącym?
Leczenie łysienia bliznowaciejącego
W przypadku wcześnie wykrytego łysienia bliznowaciejącego można wprowadzić leczenie, którego celem jest spowolnienie rozwoju tej choroby. Najczęściej mowa tutaj o zastosowaniu leczenia farmakologicznego i skorzystaniu z zabiegów medycyny estetycznej, które dodatkowo wzmocnią włosy, dotlenią je, dostarczą im składników odżywczych, a także będą działały regenerująco na skórę głowy. Najczęściej wymienia się tutaj mezoterapię igłową, czy podanie osocza bogatopłytkowego.
Jeśli natomiast u pacjenta włosy już wypadły, musi być świadomy tego, iż ponownie nie odrosną. W takiej sytuacji można rozważyć wykonanie przeszczepu włosów. Kluczowe jest jednak, aby być w trakcie leczenia, ponieważ stabilność omawianej choroby będzie miała ogromne znaczenie przy kwalifikacji do zabiegu.
Metoda WAW FUE w leczeniu łysienia bliznowaciejącego
W metodzie WAW FUE konieczne jest pobranie mikroszczepów włosów za pomocą specjalnego narzędzia, które umożliwia precyzyjne wyjęcie włosa. Tym samym nie dochodzi do uszkodzenia mieszka włosowego. Następnie wykonuje się niewielki otwór w skórze głowy i implantuje skrócony wcześniej włos wraz z cebulką.
Aby przystąpić do zabiegu, pacjent musi w pierwszej kolejności umówić się na wstępną konsultację. Omawiana jest jego kondycja zdrowotna, a lekarz upewnia się, iż choroba jest ustabilizowana. Kolejny krok to podanie znieczulenia, co zwiększy komfort pacjenta podczas kilkugodzinnego przeprowadzania całej procedury. W zależności od możliwości i potrzeb lekarz może pobrać mieszki włosowe zlokalizowane w tylnej partii głowy, na klatce piersiowej, czy na plecach.
Jeśli zachodzi taka potrzeba, pacjentowi przed przeszczepem mogą zostać podane komórki macierzyste lub osocze bogatopłytkowe w formie iniekcji na skórze głowy.
Po transplantacji należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarskimi. Potrzeba czasu, aby cebulki zaaklimatyzowały się w nowym miejscu, dlatego też ważne jest, aby nie pocierać skóry głowy po zabiegu, nie stylizować włosów suszarką lub prostownicą, jak i stosować wyłącznie zalecone przez lekarza środki pielęgnacyjne.
Jeśli chcesz się dowiedzieć, czy przeszczep włosów jest dla Ciebie, możesz umówić się na konsultację w Klinice Novoderm w Łodzi.