Domy bez działki – komfortowe warunki rekreacji poza miastem
Spędzanie wolnego czasu na łonie natury z dala od wielkich miast to obecnie bardzo silny trend. Wiele osób posiadających działki rekreacyjne chce posiadać choćby niewielki domek, w którym będą komfortowe warunki sezonowego zamieszkania. Nie wszyscy jednak decydują się na budowę całorocznego domu, bo wiąże się to z dużymi kosztami.
Co można wybudować na działce rekreacyjnej bez zezwoleń na budowę?
Producenci wychodzą na przeciw oczekiwaniom wszystkich tych osób, które chcą kupić i postawić na swojej ziemi mały budynek mieszkalny, nie ponosząc przy tym zbyt wielkich kosztów oraz omijając żmudną i czasochłonną procedurę uzyskania pozwoleń na budowę.
Tak zwane domy bez działki są świetnym rozwiązaniem dla tych właśnie osób. Są to budynki o niewielkiej powierzchni, które jednak posiadają wszelkie udogodnienia, konieczne do komfortowego zamieszkania.
Dostępne są różnego rodzaju niewielkie domki, które w pełni zaspakajają potrzebę posiadania miejsca do zatrzymania się na kilka dni w plenerowych warunkach.
Rodzaje małych budynków, które nie wymagają pozwoleń budowlanych
Najdłużej w tym segmencie niewielkich budynków mieszkalnych są tak zwane domki fińskie, budowane z drewnianych desek, ocieplone i kompletnie wyposażone we wszystkie potrzebne pomieszczenia.
Domy bez działki typu holenderskiego to obiekty mobilne, które można w razie potrzeby bez problemu przenieść w inne miejsce. Są nieco podobne do luksusowych przyczep kampingowych.
W Polsce bardzo popularne ostatnio są domy z bali, które swoją konstrukcją i sposobem wykonania przypominają tradycyjną góralską zabudowę. Są one ciepłe, bardzo trwałe.
Na jakich zasadach można budować domy bez działki?
Do rozpoczęcia budowy tego typu budynku nie jest konieczne uzyskanie pozwoleń, takich jakie dotyczą domów jednorodzinnych całorocznych. Wystarczy spełnić dwa zasadnicze warunki, które jednak są ważne, ponieważ są zapisane w przepisach prawa.
Pierwszym z warunków do spełnienia jest przestrzeganie ograniczenia powierzchni budowanego domu do wymaganej przepisami prawa budowlanego. Wysokość domu oraz jego kształt powinien uwzględniać zapisy zagospodarowania przestrzennego.
Przed rozpoczęciem budowy należy powiadomić właściwy urząd o planowanym rodzaju budowy, o sposobie prowadzenia oraz o zakresie prac związanych z powstawaniem nowego budynku.
Artykuł powstał we współpracy z firmą HOGER Sp z o.o.