Interpretacje klasyki w ogrodzie
Dawne światy i ich piękno nadal mocno nas inspiruje. Dlatego też nie patrzymy wyłącznie w przyszłość, ale często też powracamy do przeszłości. Stanowi ona źródło inspiracji, które przekładamy na język współczesności. Widać to bardzo dobrze w projektowanych obecnie przedmiotach i w aranżacjach. Wnętrzarskich, ale też ogrodowych.
Styl pałacowy
Klasycznie zaprojektowany ogród odwołuje się do tradycji na różne sposoby. Nowoczesne meble ogrodowe zapewniają maksimum wygody, a jednocześnie naśladują uniwersalną estetykę eleganckich przedmiotów, które dekorowały wnętrza pałaców czy wspaniałych posiadłości.
Eleganckie zestawy wypoczynkowe do ogrodu nawiązują często do wzorców z przeszłości i stanowią ich współczesną interpretację. Przenosimy dzięki nim fragment salonowego życia w plener. Do pięknego ogrodu. Nagle znajdujemy się na werandzie secesyjnej willi lub w barokowej rezydencji.
Styl rustykalny
Nowoczesne meble ładnie skomponują się również z elementami rustykalnymi. Ten styl także stanowi wyraz zamiłowania do klasyki – powrotu do życia blisko natury. Aranżacje rustykalne nawiązują często do folkloru. Kultura ludowa bywa w nich interpretowana na wiele sposobów. Niekiedy bardzo poważnie, kiedy w ogrodzie pojawiają się autentyczne rzeźby ludowe, skarby przeszłości, ocalone od zapomnienia.
Kiedy indziej bawimy się folklorystycznymi motywami, dekorując na przykład drewniane meble ogrodowe wzorami roślinnymi czy geometrycznymi, które przypominają kurpiowskie czy łowickie malowanki.
Pięknym połączeniem domu z ogrodem są też rustykalne stylizacje okienne. Z jednej strony tworzą one klimat wnętrza. Z drugiej – zapraszają do przytulnego domu, który wygląda bajkowo i uroczo. Okna ze szprosami czy z okiennicami w kolorze drewna – współczesna stylizacja w baśniowym stylu.