Jak rozwija się endometrioza?
Endometrioza jest schorzeniem, spowodowanym nieprawidłowym wzrostem tkanek śluzówki podobnych do tej, które kształtują wnętrze macicy, ale znajdujących się poza nią. Tkanka endometrium jest wydzielana co miesiąc podczas miesiączki. Obszary tkanki śluzówki macicy które znajdują się w miejscach pozamacicznych, są nazywane implantami endometrialnymi. Urazy te najczęściej spotykane są w jajnikach, na powierzchni macicy, jelitach oraz wyściółce błony jamy miednicy, czyli otrzewnej. Bardzo rzadko endometrioza występuje poza miednicą. Endometriozę odnotowywano w wątrobie, mózgu, płucach i starych chirurgicznych bliznach. Rzadziej są one związane z pochwą, szyjką macicy i pęcherzem. Implanty endometrium, chociaż mogą stać się problematyczne, są zwykle łagodne i nie działają rakotwórczo.
Geneza endometriozy
Przyczyna endometriozy jest nieznana. Jedna z teorii sugeruje, że tkanka śluzówki macicy osadza się w nietypowych miejscach przez wsteczny przepływ krwawienia jajowodów do jamy brzusznej. Nie jest to jednak jedyna przyczyna endometriozy, ponieważ u wielu kobiet, które mają wsteczną miesiączkę, nie rozwija się ta choroba. Inną możliwością jest to, że obszary wyściółki narządów miednicy mają komórki, które mogą rozwinąć się w inne formy tkanki, takie jak endometria. Ten proces nazywa się metaplazją koelomii. Jest również prawdopodobne, że bezpośredni transfer tkanek endometrium w czasie operacji może być odpowiedzialny za implanty endometriozy, które sporadycznie pojawiają się w chirurgicznych bliznach, np. po zabiegach cięcia cesarskiego. Transfer komórek endometrium przez układ krwionośny jest najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem rzadkich przypadków endometriozy w mózgu oraz innych narządach oddalonych od miednicy.
Stadium choroby
Endometriozę zalicza się do jednego z czterech stadiów (I-minimalna, II-łagodna, III-umiarkowana i IV-ciężka) w oparciu o dokładną lokalizację, zakres i głębokość implantacji endometriozy, a także obecność i nasilenie blizny oraz obecność i wielkość implantów endometrium w jajnikach. Większość przypadków endometriozy klasyfikuje się jako minimalne lub łagodne. Umiarkowana i ciężka endometrioza zwykle powoduje cysty i bardziej poważne bliznowacenie. Etap endometriozy nie jest związany z stopniem objawów kobiety, ale niepłodność jest najczęstsza w przypadku endometriozy w stadium IV. Chorobę wykryć można na każdym stadium choroby. Cześć kobiet doświadcza wielu bolesnych symptomów, jednak u niektórych endometrioza przebiega bezobjawowo.
Więcej dowiesz się na stronie endometrioza – miracolo.clinic