Jedna inwestycja na lata
Podziurawione, przeciekające zadaszenie. Popękana, dawno już zużyta ławka. Brak rozkładu jazdy. Porozrzucane papierki, wypalone papierosy, a po koszu na śmieci nie widać żadnego śladu. Łuszcząca się farba, która płatami odchodzi od konstrukcji…
Obiekt w takiej formie trudno nazwać wiatą przystankową. Czasy swojej świetności z pewnością dawno ma już za sobą.
To, co prezentuje z pewnością nie jest dobrą wizytówką żadnego miejsca. Widok, który do niczego nie zachęca, a nawet odstrasza.
Co zrobić, aby oszczędzić sobie takich wrażeń?
Profesjonalnie wykonana wiata przystankowa powinna być gwarantować jakość wykonania, walory estetyczne i trwałe użytkowanie przez lata. W przeważającej części decyduje o tym materiał wykonania.
To bardzo ważny element, jeśli szukamy rozwiązania na bardzo długi okres.
Główna konstrukcja
Szkielet każdej konstrukcji tworzą profile zamknięte, wykonane ze stali, stali ocynkowanej lub aluminium. Z jednej strony materiały te wpływają na stabilność przystanków, a z drugiej gwarantują trwałość użytkowania.
Wiaty przystankowe wykonane z takich materiałów są również odporne na działanie warunków atmosferycznych, a te jak dobrze wiemy nieustannie się zmieniają.
Solidne zadaszenie jest podstawą każdego obiektu
Wybierając zadaszenie przystankowe również warto kierować się materiałem wykonania. Zadaszenie narażone jest na największe działanie deszczów, gradu, czy wysokiej temperatury. Dach nagrzewa się najszybciej i najmocniej. Dlatego powinniśmy zadbać o to, aby materiał był twardy i wysokiej jakości.
Wśród rozwiązań dostępnych na rynku znajdziemy zadaszenie przystankowe wykonane z poliwęglanu. Jest to tworzywo sztuczne o bardzo dobrych własnościach mechanicznych. Jego twardość i odporność na ściskanie jest zbliżona do aluminium. Zadaszenie powinno pokryte warstwę chroniącą materiał przed promieniowaniem ultrafioletowym.
Dobra widoczność
Przystanki wymagają też odpowiedniego obudowania ścian. Powód jest czysto praktyczny – są miejscem, w których oczekując na transport szukamy schronienia przed deszczem, czy śniegiem. Z jednej strony powinny zapewniać odpowiednią widoczność, umożliwiając nam obserwację podjeżdżających autobusów, a z drugiej powinny być odporne na uszkodzenia mechaniczne.
Materiałem, który doskonale sprawdza się w zabudowach wiat przystankowych jest np. szkło hartowane czy płyty z poliwęglanu litego lub komorowego.
Przystanki zabudowane takimi materiałami są odporne na stłuczenia i inne uszkodzenia mechaniczne.
Dużo znaczące drobiazgi
Wiaty przystankowe – https://www.tejbrant.pl/pl/produkty/wiaty-przystankowe/ powinny być wyposażone w siedziska, zamykaną kieszeń na rozkład jazdy, a także kosz na śmieci i specjalne znaki z oznaczeniem numeru i nazwy przystanku.
Tylko w takiej postaci przystanki kompleksowo spełnią swoje zadanie.