Leczenie endometriozy dietą – co jeść, a czego nie spożywać?
Wciąż nie przeprowadzono zbyt wielu badań nad wpływem diety na powstawanie endometriozy. Mimo tego kobiety zmagające się z tą niełatwą chorobą często są tak zrozpaczone, że same testują na sobie różne metody i nieraz zauważają, że endometrioza dieta rzeczywiście ma znaczenie. Z czego zatem powinna się ona składać, by poradziła sobie z tą chorobą macicy?
Warzywa i owoce
Oczywiście wszystkie owoce i warzywa są bardzo dobrymi produktami spożywczymi, ponieważ w głównej mierze składają się z wody, witamin oraz substancji mineralnych, które wspomagają odporność i zdecydowanie usprawniają cały organizm. W przypadku endometriozy szczególnie cenne będą jednak warzywa zielone – szpinak, różne rodzaje sałat, szparagi czy brokuły. W pewnych badaniach wykazano bowiem, że kobiety, które spożywają zielone warzywa regularnie, znacząco ograniczyły ryzyko zachorowania na endometriozę.
Usuwanie estrogenów wspomogą natomiast warzywa zawierające siarkę. Należą do nich m.in. rośliny kapustne, cebula i czosnek.
Błonnik
Niewielka ilość błonnika w diecie może powodować rozmaite problemy zdrowotne. Endometrioza dieta powinna zatem skupiać się na uzupełnianiu tego składnika. Jego brak sprzyja bowiem powstawaniu stanów zapalnych, a także zaburza pracę metabolizmu, przez co usuwanie zbędnych produktów przemiany materii jest bardzo utrudnione. Największe ilości błonnika pokarmowego można znaleźć w otrębach, płatkach owsianych, siemieniu lnianym oraz warzywach. W skrajnych przypadkach, gdy niedobory substancji są kolosalne, można sięgnąć po suplementy diety.
Zdrowe tłuszcze
Lekarze od lat próbują tłumaczyć kobietom, że ich dieta musi być bogata w zdrowe tłuszcze. Bez nich nie da się utrzymać układu hormonalnego w prawidłowym stanie, a stąd łatwo do zachorowania na endometriozę. Zdrowe kwasy omega 3 znajdują się przede wszystkim w tłustych rybach, które kobiety powinny jeść przynajmniej dwa razy w tygodniu. Oprócz tego w endometriozie diecie zaleca się przyjmowanie oleju lnianego, a także pestek i orzechów (oprócz zwykłych fistaszków). Zdrowe tłuszcze nie tylko wspierają pracę układu hormonalnego, ale też poprawiają kobiece samopoczucie.
Oczywiście w skrajnych przypadkach sama zmiana codziennej diety może nie skutkować całkowitym pozbyciem się problemu. Nie oznacza to jednak, że nie warto jej wypróbować, ponieważ styl żywienia ma wpływ tak naprawdę na całe ludzkie życie. Jeśli dieta kobiety jest bogata we wszystkie składniki odżywcze, jej organizm radzi sobie o wiele lepiej i sam odpiera ataki różnych wirusów czy bakterii.
Więcej informacji znajdziesz na stronie miracolo.clinic/leczenie-endometriozy/terapia-zywieniowa.html