Możliwe sposoby na przejęcie przedsiębiorstwa
Dynamika funkcjonowania rynku wiąże się z nieustannymi zmianami, które dotyczą również samej struktury przedsiębiorstw oraz zakresu kontroli nad nimi. Jednym z powszechniejszych przekształceń, jakim mogą podlegać firmy, jest proces ich przejmowania. Jak wyglądają tego rodzaju decyzje na gruncie polskim i jakimi kanałami przebiegają?
Kupno udziałów i kupno majątku
Najczęstszą drogą, jaką wybierają inwestorzy, by dokonać przejęcia firm, jest zakup większości akcji lub aktywów danego przedsiębiorstwa. Nabywcy aktywów uzyskują w takim przypadku możliwość decydowania o ogromnej liczbie aspektów, związanych z funkcjonowaniem firmy.
Wiąże się to często ze zmianą dotychczasowej strategii długofalowej, stosowanej przez przedsiębiorstwo, a także z modyfikacjami w obrębie całości polityki biznesowej, a nawet modelu rynkowego. Specyficzną formą przejęć firm za pomocą wymienionych wyżej środków są tak zwane wrogie przejęcia. Wyróżnia je brak zgody lub nawet możliwości decyzyjnej ze strony właścicieli przedsiębiorstwa na zainicjowanie takich działań przez inwestora.
Pełnomocnictwo i wspólne przedsięwzięcia
Przejęcia firm mogą dokonywać się także na drodze przyznania części akcjonariuszy pełnomocnictwa w określonym prawem zakresie. W przypadku spółek przekłada się to bezpośrednio na możliwość decydowania o dalszych losach przedsiębiorstwa poprzez głosowanie walne.
Kolejnym ze sposobów, by stworzyć sytuację przejęcia, jest decyzja o powstaniu tak zwanego wspólnego przedsięwzięcia. W tym przypadku łączone są ze sobą części majątków, będące własnością kilku podmiotów gospodarczych, natomiast tylko jeden z nich staje się właścicielem większości aktywów po zakończeniu tego procesu.
Fuzja a przejęcie – istotne różnice
W mowie potocznej powyższe terminy często używane są wzajemnie. Określają jednak procesy, które nie są ze sobą identyczne, zarówno pod względem podejmowanych przy nich działań, jak i uzyskiwanych rezultatów. Najprościej rzecz ujmując, fuzja to inaczej połączenie się kilku firm w nową, jednolitą całość. Co za tym idzie, podmioty gospodarcze, które decydują się na fuzję, z prawnego punktu widzenia znikają z mapy przedsiębiorstw, a osoby za nie odpowiedzialne rozpoczynają pracę pod nową marką.
Z przejęciami firm rzecz ma się inaczej. Choć w wyniku takiego posunięcia inwestorzy, którzy go dokonali, uzyskują w praktyce władzę większościową lub nawet totalną nad funkcjonowaniem przedsiębiorstwa, sama firma nie przestaje funkcjonować w świetle prawa jako osobny podmiot. Przejęte przedsiębiorstwo dalej pozostaje odpowiedzialne prawnie za prowadzoną przez siebie działalność.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z GLC