Na narty w nowym stylu − skitouringowe zmagania
Narciarstwo początki miało niesportowe. Jak wiele ludzkich aktywności było częścią codzienności i służyło rzeczom praktycznym. Mieszkańcy gór zakładali narty na nogi, żeby sprawnie poruszać się po okolicy. W takiej formie weszło narciarstwo w obszary związane ze sportem. Dziś po latach odradza się dawny styl. Narciarstwo wraca do korzeni.
1. Współczesna moda
Nowy styl uprawiania narciarstwa nazywa się skitouring. Preferuje uroki przyrody z dala od zatłoczonych stoków przygotowanych na przyjęcie narciarzy i wyciągów przewożących każdego dnia tłumy mieszczuchów.
Skitour można uprawiać na trzy sposoby. Pierwszy najbardziej przypomina dawne narciarstwo.
a) Klasyczne zdobywanie szczytu o własnych siłach, a następnie szybki zjazd w doliny.
b) Drugi sposób preferuje zmagania ze sobą i własnymi słabościami oraz trasą, którą trzeba pokonać w jak najkrótszym czasie.
c) Trzecia odmiana skitouringu polega na wyszukiwaniu ponadprzeciętnie trudnych tras do podejść, a następnie ekstremalny zjazd ostro nachylonymi stokami. Stokami pełnymi zakrętów skalnych rozpadlin i półek.
2. Umiejętności plus sprzęt
Chcąc aktywnie uprawiać skitouring, potrzebny jest przystosowany do tego sprzęt. Sprzęt de facto narciarski, ale różniący się kilkoma szczegółami od tradycyjnego.− wiązania − zasadniczą różnicą jest konstrukcja wiązań; umożliwiają przełączanie system mocowania dostosowując go do podejść lub zjazdów.− foka − materiał umożliwiający podejścia pod stromiznę stoku bez potrzeby wypinania nart; tkanina posiada warstwę kleju i można ją użytkować wielokrotnie; warstwa włosów ułożona jest w tkaninie imitując naturalne futro foki, której skóra było protoplastą pomysłu; „owłosienie” pozwala na szybkie zjazdy, ale blokuje nartę podczas cofania, co jest istotne dla wprawnego podejścia.− buty − mają konstrukcję przystosowaną do rodzaju wiązań i powinny być zakupione w komplecie; najważniejsze, aby były dopasowane; nie mogą być zbyt luźne, a tym bardziej za ciasne; powodują wtedy dyskomfort. − kije − skitouringowe kijki są mocne i posiadają system regulacji długości − narty − wyglądem przypominają tradycyjne narty zjazdowe z profilowaniem carvingowym; różnią się od nich jedynie sztywnością i wagą; wszystek sprzęt do uprawiania skitour jest odchudzony; noszenie dodatkowego wyposażenia sprawia, że ekwipunek jest dość ciężki i każde pół kilograma ma znaczenie.− sprzęt do wspinaczki − w wersji freeride, częstokroć używany jest ekwipunek typowo wspinaczkowy, dlatego nie można zapominać np. o czekanie albo zwoju liny.
Więcej informacji znajdziesz na stronie http://www.skiturowebeskidy.pl/.