Osobliwy szpital
Każdy z nas przyzwyczajony jest do dość standardowego widoku szpitala. Pacjenci, ubrani w białe kitle lekarze i ich asystentki – pielęgniarki stanowią w końcu dość charakterystyczne środowisko. A jednak istnieją jeszcze inne szpitale. Tu też często spotkamy białe stroje, lecz pacjenci będą wyglądać trochę inaczej…
Konserwacja dzieł sztuki – wyjątkowy szpital
Istnieją bowiem miejsca, osobliwe szpitale, dla zniszczonych dzieł sztuki. Zajmuje się tym dość specyficzna dziedzina – konserwacja dzieł sztuki. Samo słowo „konserwacja” czyli mniej więcej „zachowanie w dobrym stanie” to dopiero jeden aspekt działalności tej instytucji. Konserwatorzy dzieł sztuki badają, w jaki sposób najlepiej przechowywać dane dzieło, jak uchronić je od wpływu szkodliwych czynników środowiska zewnętrznego oraz jak najlepiej wyeksponować w muzeum.
To jednak nie wszytko. Konserwacja dzieł sztuki bowiem zajmuje się również, a może przede wszystkim, odrestaurowywaniem, przywracaniem dawnej świetności dziełom sztuki. Lata historii, nieprawidłowe przechowywanie czy oryginalni właściciele niestety nieraz wystawili piętno na obrazie, niszcząc je tym samym.
Konserwator dzieł sztuki – osoba do zadań specjalnych
Czym zatem tak dokładniej zajmuje się konserwator dzieł sztuki? Zacznijmy od tego, że jest to osoba posiadająca gruntowne wykształcenie nie tylko w zakresie malarstwa, lecz także historii sztuki oraz różnych technik konserwacji.
Taki specjalista łączy w sobie talent malarza, wiedzę chemika, pasje archeologa oraz wiedzę historyka. Jego zadaniem jest nie tylko odrestaurować obraz, lecz także określić optymalne warunki do jego przechowywania i transportu. Zazwyczaj konserwatorzy dzieł sztuki pracują przy muzeach.
Skąd trafiają dzieła sztuki do konserwatorów?
Poprzedni akapit dawał już częściowo odpowiedź na to pytanie. Otóż najczęściej konserwatorzy zajmują się obrazami, które znajdują się w muzeach albo też właśnie do nich trafiły. To jednak nie wszyscy pacjenci tego osobliwego szpitala.
Otóż znajdziemy tu również obrazy oddane przez osoby prywatne. Wielu z nas bowiem znajduje gdzieś na strychu zapomniane obrazy po bliżej nieznanym przodku. Czasami też dostajemy obraz w formie spadku, ma on dużą dla nas wartość, lecz jest w fatalnym stanie – pożółkły z wyblakłym werniksem. Wtedy warto oddać go pod opiekę specjalisty. Nie tylko dostaniemy go z powrotem pięknego, lecz nieraz poznamy także jego historię.
Artykuł powstał we współpracy z firmą http://www.ppkz.pl/oferta/