Rozliczanie podatku ze Szwecji
Obowiązek płacenia podatków w Szwecji spoczywa na wszystkich osobach, które na podstawie umowy o pracę przepracowały w tym kraju co najmniej pół roku. Rozliczenie podatku ze Szwecji może sprawiać pracownikom z Polski pewne trudności, gdyż system podatkowy w Szwecji mocno się różni od tego w Polsce. Warto więc poznać podstawowe informacje, które ułatwią rozliczenie się ze szwedzkim fiskusem.
Co jest potrzebne, aby możliwe było rozliczenie podatku ze Szwecji?
Rozliczenie podatku ze Szwecji powinno nastąpić w terminie do 2 maja. Deklaracji podatkowej nie muszą składać tylko te osoby, które na terenie Szwecji pracowały krócej niż sześć miesięcy i objęte są podatkiem SINK, który wynosi 25 procent. Aby rozliczyć się ze szwedzkim urzędem podatkowym, potrzebne są między innymi takie dokumenty, jak:
- roczne rozliczenie pobranych zaliczek rozsyłane do wszystkich podatników przez szwedzki urząd skarbowy. Jest to dokument Inkomstedeklaration 1. Deklaracja ta musi zostać wypełniona i dostarczona do urzędu do 2 maja;
- formularz KU-10 lub KU-13. Jest to karta podatkowa, którą każdy pracownik otrzymuje od swojego pracodawcy. Formularz KU-14 dołączają osoby otrzymujące szwedzką rentę lub emeryturę.
Pracownikom z Polski mogą przysługiwać prawa do odliczeń. Dlatego lista dokumentów, które muszą zebrać będzie dłuższa. O tym, co można odliczyć napiszemy w następnym akapicie. Szwedzki urząd podatkowy decyzję o rozliczeniu podatku wydaje od września do grudnia.
Jakie odliczenia powiększą zwrot podatku?
Dobrą wiadomością dla pracowników z Polski jest to, że ze szwedzkim urzędem podatkowym mogą rozliczyć się do 3 lat wstecz, a więc nawet już po powrocie do kraju. Osoby, które będą rozliczać się ze szwedzkim urzędem podatkowym mogą do deklaracji podatkowej dołączyć rachunki za zakwaterowanie i wyżywienie na terenie Szwecji oraz te za przejazdy z Polski do Szwecji. Pracownikom w Szwecji przysługuje bowiem ulga z tytułu prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego.