Rozwód z orzekaniem lub bez orzekania o winie – co warto wiedzieć?
Jak podaje GUS, w ubiegłym roku rozwiodło się aż 50 tysięcy par. Zanim sąd wyda pomyślny wyrok, każda osoba pragnąca rozpocząć nowe życie w pojedynkę musi przejść przez złożony proces. Osoby składające do sądu pozew rozwodowy mogą wnioskować o rozwód z orzekaniem lub bez orzekania o winie. Decyzja podjęta już w początkowych etapach przygotowywania się do rozwodu będzie miała ogromny wpływ na postępowanie i dalsze życie. Co warto wiedzieć o każdej z opcji?
Rozwód z orzekaniem o winie
Osoby składające pozew o rozwód z orzekaniem o winie muszą przygotować się na skomplikowane postępowanie, podczas którego będą musiały zdradzać przed sądem i biegłymi trudne, nierzadko intymne fakty ze swojego życia. Aby sąd przychylił się do wniosku w pozwie, osoba obarczająca swojego partnera wyłączną winą za rozpad pożycia musi udowodnić swoje racje. Zbieranie materiału dowodowego (zeznań świadków, opinii biegłych) jest czasochłonne, co przekłada się na ilość rozpraw. Warto mieć świadomość, że tego typu sprawy mogą ciągnąć się nawet latami. Osoba uznana przed sąd za pokrzywdzoną może wnioskować o alimenty nie tylko na rzecz dzieci, ale również na siebie.
Rozwód bez orzekania o winie
Małżonkowie będący zgodni w kluczowych kwestiach, takich jak podział majątku czy opieka nad dziećmi, decydują się na rozwód bez orzekania o winie. Polubowne rozwiązanie małżeństwa jest znacznie mniej stresujące i, co ważne, szybkie (postępowanie rozwodowe zawiera się w dwóch lub nawet jednej rozprawie). Warto wiedzieć, że w tej sytuacji rozwiedziony małżonek, który znajdzie się w wyjątkowo trudnej sytuacji finansowej (ale co ważne: nie ze swojej winy), również może starać się o alimenty od byłego męża lub żony. Obowiązek pomocy byłemu małżonkowi ustaje po 5 latach. Na stronie adwokat-katowice.info.pl znajdziesz więcej praktycznych informacji.