Właściwości betonu a wytrzymałość dźwigarów betonowych sprężonych
Wiele skomplikowanych budowli nie mogłoby nigdy powstać bez wykorzystania do jej budowy dźwigarów betonowych sprężonych. Są to bowiem elementy konstrukcyjne odpowiedzialne za wytrzymałość budynków, zwłaszcza tych, które są dosyć mocno obciążane.
Od czego zależy jakość dźwigarów betonowych sprężony?
W gruncie rzeczy jakość, a przede wszystkim wytrzymałość dźwigarów zależy od wielu czynników. Na pewno istotny jest sam proces ich konstrukcji, jednakże najważniejszy zdaje się budulec, z którego powstają. Chodzi tu po prostu o nic innego, jak o jakość betonu. Wbrew pozorom bowiem, beton może wcale nie być szczególnie wytrzymałym i trwałym materiałem. Więcej dowiesz się na stronie dźwigary betonowe sprężone.
Dobry beton – najważniejsze cechy
Beton, z którego powstają dźwigary betonowe sprężone powinien być najlepszym dostępnym na rynku betonem. Konieczna jest bowiem jego maksymalna wytrzymałość. Warto zauważyć, że dźwigary betonowe sprężone przeważnie wykorzystywane są wtedy, gdy konieczne jest zapewnienie budowli odporności na niestandardowe, naprawdę duże obciążenia. Średniej jakości beton nie jest w stanie wytrzymać takich obciążeń i pęka.
Jednakże, ważna jest nie tylko wytrzymałość. Dźwigary betonowe sprężone powinny bowiem być także konstrukcjami sprężystymi. Rzecz w tym, aby nie dochodziło do ich wygięć lub co gorsza do mniejszych i większych pęknięć w skutek naprężania konstrukcji. Stąd też, przed wyborem odpowiednich dźwigarów betonowych sprężonych warto skontrolować moduł sprężystości.
Zależność betonu i stali
Jak się okazuje, w wielu konstrukcjach wykorzystuje się różnego typu połączenia betonu ze stalą. Okazuje się, że materiały te często świetnie się uzupełniają. Ponadto, z racji tego, iż oba są bardzo wytrzymałe, zapewniają niepowtarzalną wytrzymałość tworzonym konstrukcjom.
Warto jednak mieć na uwadze, że muszą być spełnione pewne warunki, aby łączenie betonu ze stalą miało jakikolwiek sens. Przede wszystkim, niektóre rodzaje betonu nadają się do łączenia ze stalą lepiej niż inne. Chodzi o to, że nie wszystkie dźwigary betonowe sprężone da się po prostu mocno przymocować do elementów stalowych. Mocne łączenia są natomiast niezbędne dla stabilności budowli.
Ponadto, istotna jest także szczelność dźwigarów betonowych sprężonych. Rzecz w tym, że beton w przypadku łączeń ze stalą pełni bardzo często również funkcję ochronną. Chodzi w tym wypadku przede wszystkim o ochronę przed kroplami wody i wilgocią, które to mogą powodować korozję. Beton nie jest metalem, więc rdza mu nie grozi, inaczej jest jednak niestety w przypadku stali.