Zgrzewanie w.cz – łączenie tkanin przy pomocy wysokich częstotliwości
Czy słyszeliście kiedyś o laminacji? To proces łączenia materiałów ze sobą przy użyciu płomienia lub specjalnych wysokotopliwych klejów. Powstający materiał ma liczne specjalistyczne techniczne właściwości, jest wytrzymały i może być wykorzystywany w wielu branżach. Innym rodzajem łączenia materiałów o odmiennych właściwościach jest zgrzewanie w.cz lub inaczej zgrzewanie tkanin za pomocą wysokich częstotliwości. Łączone materiały przy pomocy zgrzewarki są poddawane działaniu pola elektromagnetycznego za pomocą fal o wysokich częstotliwościach lub fal radiowych w połączeniu z dociskiem obu tkanin. Elektroda podaje energię elektryczną, która wprawia w ruch cząsteczki wewnątrz materiału, wytwarza ciepło i powoduje, że tkaniny stają się miękkie i stapiają się ze sobą. Ciepło nie jest dostarczane z zewnątrz, ale pod wpływem wysokich częstotliwości wytwarza się w tkaninach i tak dochodzi do powstania zgrzewu. Najważniejsze parametry, jakie możemy regulować w trakcie całego procesu tak, aby uzyskać trwały zgrzew to siła nacisku, moc, czas zgrzewania oraz czas chłodzenia. Ten sposób łączenia tkanin jest używany najczęściej do łączenia polichlorku winylu PCV z poliuretanem.
Zgrzewanie w.cz trwałość i inne zalety
Zgrzewanie w.cz daje nam szereg zalet w procesie wytwarzania tkanin. Zgrzew jest mocny, wodoszczelny, gazoszczelny i hermetyczny. Możliwe jest zgrzewanie ze sobą wielu warstw, a cały proces jest ekologiczny i przyjazny dla środowiska. Zgrzewanie wysokimi częstotliwościami daje dużo trwalszy efekt niż łączenie tkanin przy pomocy gorącego powietrza gorącego klina, impulsowo, czy za pomocą ultradźwięków. Jest to aktualnie jedna z najczęściej używanych technologii łączenia i laminowania nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Dzięki tej technologii możliwe jest też wykonanie na materiale dowolnej grafiki, tekstów reklamowych oraz logotypów. Wszystko to jest dostosowane indywidualnie do klienta. Przy użyciu specjalistycznych maszyn możliwe jest wykonanie laminatu o maksymalnych wymiarach 100x160cm co daje bardzo duże możliwości produkcyjne. Zgrzew to materiał, który na pewno posłuży nam przez lata bez zmiany swoich właściwości fizycznych.
Gdzie jest wykorzystywane wygrzewanie materiałów wysokimi częstotliwościami?
Przy użyciu zgrzewania w.cz mamy możliwość wytwarzania różnorodnych wyrobów gotowych. Są to billboardy, siatki mesh oraz inne rodzaje reklamy wielkoformatowej, która jest nie tylko trwała, ale i wysoko jakościowa wizualnie. Poza tym pokrowce i plandeki odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne, bramy przemysłowe, szpitalne oraz wyjścia awaryjne, dmuchane zamki, namioty i zjeżdżalnie dla dzieci odporne na nacisk i uszkodzenia mechaniczne, namioty cyrkowe, namioty na różne imprezy plenerowe, namioty wojskowe i szpitalne, zbiorniki na płyny, folie basenowe, napinane sufity, czy kanały wentylacyjne.
Poza tym zgrzewanie w.cz jest wykorzystywane w rolnictwie, sporcie i rekreacji do wytwarzania geomembran, ekranów kinowych, jak również markiz i osłon przeciwsłonecznych. Jak widać, możliwości wykorzystania materiałów zgrzewanych wysokimi częstotliwościami HF są praktycznie nieograniczone. Dzięki temu procesowi możliwy jest rozwój wielu gałęzi przemysłu, jak również wytwarzanie nowych technologii dla przemysłu. Dzięki wodoszczelności i gazoszczelności materiały zgrzewane wysokimi częstotliwościami służą do produkcji zbiorników na biogaz – to nie tylko innowacja technologiczna, ale krok w kierunku ekologii. Do procesu zgrzewania wykorzystuje się specjalne, niezawodne maszyny, które mogą być zarówno stacjonarne, jak i jezdne. Niektóre z tych maszyn są przeznaczone do automatyzacji produkcji. Dzięki wygrzewaniu możemy też uzyskiwać różnorodne laminaty piankowe.