Sieć rozszerzonych naczynek na twarzy – jak się pozbyć pajączków?
Pajączki to charakterystyczne czerwone ślady na skórze, powstające na skutek uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych. Początkowo są to drobne niedoskonałości, które trudno zauważyć. Szybko jednak się namnażają i tworzą efekt trwałego zaczerwienienia skóry twarzy. Jedną z najskuteczniejszych metod usuwania pajączków jest laserowe zamykanie naczynek. Dowiedz się więcej na temat tego zabiegu.
Jak powstają pajączki na twarzy?
Pajączki na twarzy najczęściej pojawiają się w okolicach nosa, chociaż mogą wystąpić również na brodzie, policzkach lub czole. Problem ten dotyczy najczęściej osób o jasnej karnacji i wrażliwej cerze. Rozszerzone naczynka, zwłaszcza gdy jest ich dużo, nie wyglądają estetycznie i przyczyniają się do kompleksów. Skłonności do tego rodzaju zmian skórnych można odziedziczyć, jednak dużą rolę w ich powstawaniu odgrywają również różnego rodzaju czynniki – zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne.
Najczęstsze przyczyny powstawania rozszerzonych naczynek:
- nadmierna ekspozycja skóry na słońce,
- źle dobrane kosmetyki,
- niektóre choroby układu krążenia, np. nadciśnienie tętnicze,
- zmiany hormonalne, np. pod wpływem ciąży lub menopauzy,
- częste korzystanie z sauny,
- duży wysiłek fizyczny,
- przewlekły stres,
- nieprawidłowa dieta,
- spożywanie dużych ilości kofeiny,
- nadużywanie alkoholu,
- palenie tytoniu.
Jak wygląda laserowe zamykanie naczynek
Laserowe zamykanie naczynek to zabieg medycyny estetycznej wykonywany przez wykwalifikowanego specjalistę medycyny estetycznej. Procedura musi zostać poprzedzona konsultacją w celu wykluczenia przeciwwskazań u pacjenta. Po zakwalifikowaniu do zabiegu lekarz może od razu przystąpić do laserowego zamykania naczynek. Pierwszy krok to dokładne oczyszczenie skóry. Jak wyjaśniają specjaliści z Kliniki Miracki w Katowicach, czasem przed laserowym zamykaniem naczynek okazuje się korzystne wykonanie peelingu kwasowego lub hydrodermabrazji dla delikatnego odblokowania porów.
Właściwym etapem zabiegu jest nakierowanie wiązki lasera w miejsca, w których znajdują się zmiany naczyniowe. Laser precyzyjnie trafia w uszkodzone naczynka. Wiązka światła pochłaniana jest przez hemoglobinę – dochodzi do pogrzania naczynka i odparowania jego zawartości. Zjawisko to nazywane jest fotokoagulacją. W rezultacie pajączek zostaje zamknięty i po 2-3 tygodniach przestaje być widoczny. Zamknięte naczynko obumiera i jest samoistnie wchłaniane przez organizm.
Laseroterapia a pielęgnacja cery naczynkowej
Laserowe usuwanie naczynek jest w stanie całkowicie zredukować szpecące pajączki. Nie zapobiega jednak powstawaniu nowych zmian, dlatego nawet po udanej laseroterapii, należy zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry. Osoby, które mają predyspozycje do rozszerzania się naczynek, powinny używać specjalnych kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji cery naczynkowej. W ich składzie mogą znaleźć się takie substancje, jak wyciąg z arniki górskiej czy witamina K. Warto też zadbać o zdrowie skóry od wewnątrz, wzbogacając swoją dietę w źródła rutyny czy witaminy C.
O skórę należy się szczególnie zatroszczyć bezpośrednio po laseroterapii. Niezbędne jest stosowanie kremu z filtrem UVA i UVB o wysokości fotoprotekcji SPF powyżej 50. Przez pierwsze tygodnie po zabiegu należy też unikać sauny, bezpośredniej ekspozycji skóry na słońce (nawet po zastosowaniu filtra), gorących kąpieli oraz intensywnego wysiłku fizycznego.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zabiegach medycyny estetycznej, skontaktuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki w Katowicach.