Garść praktycznych porad dla alergików
Osoby cierpiące na alergię na nikiel są niemal nieustannie narażone na kontakt ze szkodliwym alergenem. Na co dzień jesteśmy niemalże otoczeni z każdej strony metalem, który uczula blisko 15% społeczeństwa. Szkodę może przynieść przygotowywanie śniadania w kuchni, płacenie monetami za zakupy, kupno tańszych kolczyków czy nawet makijaż! Jak chronić się przed reakcją alergiczną?
Alergia kontaktowa
Nikiel, ze względu na swoje antykorozyjne właściwości, dodawany jest do większość przedmiotów wykonanych ze stali nierdzewnej. Niestety, do tej pory nie opracowano skutecznego leku, który zwalcza alergię. Poprzez ograniczenie kontaktu z alergenem i stosowanie odpowiednich preparatów barierowych w postaci maści, żelów czy specjalistycznych, nowatorskich kosmeceutyków możliwe jest znaczne zniwelowanie objawów lub remisja choroby. Tam, gdzie możemy zredukować swój kontakt z niklem, trzeba działać od razu. Warto zacząć od wymiany sztućców na modele z oznaczeniem 18/0. Takie modele tworzone są specjalnie dla alergików i nie zawierają w swojej strukturze żadnych domieszek niklu. Aby pozbyć się nieestetycznej i dokuczliwej wysypki w miejscu, gdzie skóra styka się z guzikami czy suwakami, wystarczy pokryć elementy garderoby bezbarwnym lakierem, który stanie się barierą, dzięki której alergen nie podrażni skóry. Podczas prac kuchennych warto zakładać ochronne, gumowe rękawiczki.
Alergia pokarmowa
Niestety, dodawanie do artykułów spożywczych sztucznych nawozów i pestycydów, nowoczesne metody produkcji i zanieczyszczenia środowiska spowodowały, że nikiel jest obecny w większości pożywienia. Całkowite wyeliminowanie niklu z codziennej diety nie jest możliwe, jednak odpowiedni, przemyślany dobór menu może znacznie zredukować reakcje alergiczne. Alergicy powinny skorzystać z pomocy doświadczonego dietetyka, który pomoże skomponować zbilansowaną dietę.
Źródło: alergiananikiel.pl.