Jak przygotować się do zabiegu laseroterapii?
Blizny, które powstają w różnej postaci, są zmorą wielu osób. Szczególnie narażone na ich powstawanie są osoby, które walczą z trądzikiem, ale nie tylko. Bardzo często blizny pojawiają się w wyniku różnego rodzaju uszkodzeń skóry, skaleczeń. Kiedy nie działają na nie środki farmakologiczne, ostatnią szansą na ich trwałe pozbycie się jest laserowe usuwanie blizn.
Czym są blizny?
Blizny to specyficzne zmiany skórne, które w głównej mierze powstają na skutek nieprawidłowego, dobrze znanego nam procesu gojenia się rany. Najwięcej blizn pojawia się u osób, które walczą z trądzikiem, ale nie tylko, ponieważ zmiany w postaci blizn pojawiają się też po urazach, bądź operacjach. Rozległe blizny mogą stać się przyczyną poważnych kompleksów, a także obniżenia poczucia własnej wartości. Na szczęście medycyna estetyczna dysponuje laserami, które dziś uznawane są za jedyną skuteczną metodę całkowitego usuwania wszelkiego rodzaju blizn. Energii lasera działa na zbliznowaciałe komórki skóry, rozbijać je i powodując łuszczenie się skóry.
Niezastąpione laserowe usuwanie blizn
Laserowe usuwanie blizn i skuteczność zabiegu zależy od wielu czynników. To, z jakimi bliznami mamy do czynienia w głównej mierze wpływa na ilość zabiegów, jakie będziemy musieli wykonać, by trwale pozbyć się blizn. Sam zabieg laserowego usuwania blizn i innych defektów skóry trwa stosunkowo krótko, bo około godziny. Zabieg jest niezwykle skuteczny, ponieważ całkowicie usuwa blizny, a przy tym też (co najważniejsze) jest bardzo bezpieczny. Wśród najpoważniejszych powikłań po zabiegach laseroterapii wymienia się niewielkie przebarwienia skórne, które znikają po kilku dniach od zabiegu.
Jak przygotować się do zabiegu?
Ze względu an to, że światło lasera może reagować ze skórą w różny sposób, konieczne jest odpowiednie przygotowanie się do zabiegu laseroterapii. Na kilka tygodni przed zabiegiem należy zrezygnować z wykonywania peelingów chemicznych, a także przerwać stosowanie leków światłouczulających (np. tych na trądzik i blizny). Nawet na kilka miesięcy przed należy też zrezygnować ze stosowania preparatów z retinolem. Ponadto, należy ograniczyć opalanie (i to zarówno to na słońcu, jak i solarium), z używania sauny, a także wykonywania innych zabiegów medycyny estetycznej.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki