Sita stalowe – wytrzymałe i precyzyjne
Sita stalowe to element, który musi pojawić się w przedsiębiorstwie zajmującym się nie tylko przetwórstwem, ale też różnego rodzaju ochroną, filtracją, przesiewaniem, czy też oczyszczaniem. Sita stalowe pozwolą osiągnąć bardzo precyzyjny i wydajny efekt, a do tego po czasie będzie można przekonać się, jak dobry wpływ mają na finanse firmy oraz na wydajność. Wyróżniamy wiele rodzajów sita stalowych, które mogą być z powodzeniem wykorzystywane w przemyśle metalowym, gazowym, drzewnym, petrochemicznym, maszynowym i wielu innych. Sita stalowe różnią się średnicą, wielkością oczek, sposobem wytwarzania w zależności od tego, jakie będą mieć końcowe zastosowanie. Ogromną zaletą jest fakt, że sita stalowe można zamówić na indywidualne zamówienie idealnie pod wymiar maszyny, do której chcemy je wykorzystać takiej jak przesiewnik czy sortownik. Jeśli jeszcze nie słyszałeś o sitach stalowych do filtrowania, przesiewania i odwadniania a Twoja firma prężnie działa w przemyśle, warto zastanowić się nad zakupem sit stalowych, które sprawią, że praca w przedsiębiorstwie będzie znacznie łatwiejsza, a firma zyska na nowoczesności.
Sita stalowe – jakie wyróżniamy rodzaje i czym się różnią?
Pierwszy rodzaj sit stalowych to sita plecione. Zakres ich oczek wynosi od 1 do 10 mm, a średnica drutu od 0,8 do 6,3 mm. Jest to obecnie najpopularniejszy podstawowy rodzaj sit, które mogą mieć zarówno okrągłe, jak i kwadratowe oczka. Można je zamówić w zwojach lub arkuszach ze specjalnie przygotowanymi zaczepami do mocowania na przesiewaczach. Sita stalowe plecione znajdują zastosowanie jako elementy konstrukcyjne i nośne, jako sita do przesiewaczy, kosze do wirówek, krążki filtracyjne, czy też kraty zabezpieczające pokrywy. Sita plecione możemy używać przy wszelkich czynnościach klasyfikacyjnych, separacyjnych oraz do procesów filtracji. Sita plecione wielokarbowe dodatkowo można wykorzystywać jako elementy dekoracyjne.
Sita stalowe tkane to najdrobniejszy rodzaj siatek filtracyjnych technicznych. Są idealne do bardzo precyzyjnych działań, zwłaszcza że możemy indywidualnie dobrać rozmiar oczek, średnice drutu i splot. Zakres oczek mamy już od 0,02 mm a średnica drutu wynosi od 0,02 mm do 1,2 mm. Idealnie sprawdzą się jako sita i wkłady do przesiewania drobnych elementów sypkich. Mamy do wyboru splot skośny lub splot jodełkowy. Kolejne sita stalowe to sita harfowe do zadań specjalnych. Możemy je używać do przesiewania materiałów sprawiających trudności i mających dużą wilgotność. Mogą pracować w podwyższonej temperaturze, a dzięki niezależnym drganiom oczek można je zakwalifikować do rodzaju sit samoczyszczących. Mogą posiadać oczka trójkątne lub kwadratowe.
Inne rodzaje sit stalowych
Sita strunowe z kolei charakteryzują się największą z możliwych powierzchnią przesiewania. Podobnie jak sita harfowe mogą być używane przy materiałach o małej sypkości a dużej wilgotności i tak samo należą do sit samoczyszczących. Sita zgrzewane to najbardziej wytrzymałe ze wszystkich sit stalowych. Mają ciężką konstrukcję, dzięki czemu są bardzo stabilne i bardzo dokładne w procesie filtracji. Nadają się do wykorzystania jako elementy konstrukcyjne lub kraty zabezpieczające i możemy je mocować za pomocą napinania lub techniką docisku. Sita tłoczone mają bardzo płaską powierzchnię roboczą i są rekomendowane do klasyfikacji kruszyw, koksu i węgla, a także jako elementy konstrukcyjne. Są stabilne i zdolne przenoszenia dużych obciążeń. Kolejne sita stalowe to sita palcowe. Są zdecydowanie najlepsze do materiałów o bardzo dużej wilgotności lub materiałów zanieczyszczonych i zaglinionych. Są wykorzystywane w procesach recyklingu. Sita perforowane służą do filtracji cieczy, a także w branży spożywczej do przecierania owoców i warzyw, a sita szczelinowe sprawdzą się przy odwadnianiu i procesach separacji.