Dom mobilny – idealny na wakacje pełne przygód
Gotowe domy bez działki zdobywają coraz większą popularność. Jeśli więc zastanawiasz się nad budową własnego M- zaczekaj! I zapoznaj się z rodzajami budynków mobilnych.
DOMY HOLENDERSKIE
Zwane też angielskimi, na kołach bądź po prostu mikrodomami. Przyjmują dość minimalistyczną formę. Mają kształt prostopadłościanu o skośnym dachu i jednej parze drzwi. Na wyposażenie składa się zwykle: łóżko, szafka, kuchenka oraz toaleta. Z tego powodu Europejczycy wybierają je najczęściej jako domki działkowe bądź letniskowe. Amerykanie natomiast – jak zwykle oryginalnie! – traktują jako stałe mieszkania.
Ogromną zaletą domu na kołach jest możliwość transportu samochodem. Na wzór słynnego wozu Drzymały nie wymaga pozwolenia na budowę, a zaparkowany zgodnie z prawem może pozostać w jednym miejscu nawet kilka dni. Niestety, obecność na działce wymaga pozwolenia wydziału administracji architektoniczno – budowlanej.
DOMY NA WODZIE
Najmniej popularna forma zabudowań, głównie z powodu braku potężnych zbiorników wodnych. Jak dotąd największą popularnością cieszy się cumująca przy wrocławskim odcinku Odry łódź Kamila Zaremby. Dodatkowo konieczna jest umowa dzierżawcza z Regionalnymi Zarządami Gospodarki Wodnej, aby podłączyć niezbędne media. Bieżąca woda, prąd, kanalizacja – wszystko to zostanie doprowadzone na koszt właściciela.
Mimo to dom na wodzie uroczo wpisuje się w krajobraz wodny, charakterystyczny dla Włoch, Anglii, Holandii. Prócz funkcji użytkowej może także stać się atrakcją dla turystów.
DOMY Z KONTENERÓW
Najczęściej przyjmują rolę barów i biur, ponieważ w Polsce nadal kojarzą się z ubóstwem. Wyglądem przypominają odrobinę te holenderskie, jednak materiał, z którego są kompletowane, nadaje im dość surowy wygląd. Powstają z morskich kontenerów połączonych w całkiem zgrabny budynek. Oczywiście są tu okna, drzwi oraz pochyły dach, jednak mieszkańcy mogą mieć pewien problem z dostosowaniem temperatury. Zaledwie kilka firm oferuje prawidłowe zabezpieczenia przed zimowym chłodem.
Dodatkowym atutem jest możliwość postawienia tego mobilnego budynku w jednym miejscu. Prawo zezwala na 120 – dniowy postój. Po upływie terminu można bezproblemowo przesunąć taki dom.
Wnioskując, gotowe domy bez działki idealnie nadają się zarówno do sezonowego, jak i całorocznego użytkowania. Woda, morze, leśna głusza – jeśli tylko zdobędziemy odpowiednie pozwolenia, budynek mobilny stanie się kluczem do udanych wakacji.